KIUA2005 Utvikling II
- EmnekodeKIUA2005
- Studiepoeng15
- Undervisningssemestre2027 Høst
- Undervisnings- og eksamensspråkNorsk/Engelsk
- UndervisningsstedHamar
- Forkunnskapskrav
Anbefalt: KIUA2004 Utvikling I
Dette emnet gir en omfattende introduksjon til utvikling av avanserte AI- og ML-teknologier. Emnet vil også veilede studentene om kravinnsamling fra ulike domener. Studentene vil bli undervist i hvordan de skal bruke disse kravene for å utvikle slike AI- og ML-teknologier. Studentene vil gjennom dette kurset også lære om integrasjonsberedskap av slike AI- og ML-teknologier mot ulike domener. Studentene vil fortsette å utvikle generelle ferdigheter i prosjektplanlegging og kunnskapsdeling som en del av dette emnet.
Læringsutbytte
Ved bestått emne har studenten oppnådd følgende læringsutbytte:
Studenten har:
- Kunnskap om utvikling av avanserte AI- og ML-teknologier
- Kunnskap om krav fra ulike domener som kan veilede utviklingen av slike AI- og ML-teknologier
- Kunnskap om innbygging av så utviklet AI- og ML-teknologi med integrasjonsberedskap i ulike domener
Studenten kan:
- Forstå og kunne utvikle avanserte AI- og ML-teknologier
- Systematisk samle krav fra ulike domener for å utvikle slike AI- og ML-teknologier
- Utvikle slike AI- og ML-teknologier med tanke på integrasjonsberedskap mot ulike domener
Studenten kan:
- Utvikle avanserte AI- og ML-teknologier for problemer i den virkelige verden
- Utvikle avanserte integrasjonsklare AI- og ML-teknologier og -verktøy mot virkelige kontekster
- Arbeide i samarbeidsprosjekter gjennom ulike aktiviteter
Emnet er gjennomført som en kombinasjon av forelesninger, praktiske øvelser, selvstudium og veiledning.
| Vurderingsordning | Karakterskala | Gruppe/individuell | Varighet | Hjelpemidler | Andel | Kommentarer |
|---|---|---|---|---|---|---|
Oppgave | ECTS - A-F | Gruppe | 100% |
- 1 prosjektbasert gruppeoppgave
Studentene kan velge hvilket språk som benyttes i egen gjennomføring av eksamen. Valgmuligheter er bokmål, nynorsk eller engelsk.
Tillatte hjelpemidler på eksamen:
- Litteratur
- Alle trykte og skrevne ressurser
- Bruk av KI-generert tekst og innhold skal være avklart med faglærer, klart merket og akademisk begrunnet i besvarelsen