40TE67G Nett Måle- og reguleringsteknikk
40TE67G Nett Måle- og reguleringsteknikk
- Emnebeskrivelse
- Emnekode40TE67G Nett
- StudienivåFagskole nivå 5.2
- StudieprogramAutomatisering - nettutdanning med samlinger FTE67K
- StudiestedGrimstad
- Studiepoeng10
- EmneansvarligNils Randulf Kristiansen
Om emnet
Sentrale tema:
- Reguleringsteknikk
- Måling og instrumentering
- Normer og standarder
- Dokumentasjon.
Læringsutbytte
Kunnskap
Studenten
- har kunnskap om reguleringssystemer benyttet i automatiserte anlegg.
- har kunnskap om målemetoder, analyseverktøy og teknisk utstyr som anvendes på automatiserte anlegg.
- har kunnskap om hvordan måle- og reguleringsteknikk kan bidra til energioptimalisering.
- har kunnskap om matematiske modeller benyttet innen måle- og reguleringsteknikk.
- har kunnskap om videreutvikling og design av reguleringssystemer innen automasjonsfaget.
- kan vurdere eget arbeid i henhold til gjeldende myndighetskrav på automatiserte anlegg som lover, forskrifter, normer og internasjonale standarder.
- har innsikt i egne utviklingsmuligheter innen fagfeltet reguleringstekniske systemer.
Ferdigheter
Studenten
- kan gjøre rede for sine valg med hensyn til teknisk kvalitet og integrering i et større system i et automasjonsanlegg.
- kan gjøre rede for valg av digitale verktøy og metoder for planlegging og gjennomføring av prosjektaktiviteter i et automatisert anlegg.
- kan anvende simulerings- og analyseverktøy, samt ulike metoder for optimalisering av reguleringstekniske systemer.
- kan anvende eksperimentbaserte metoder for innstilling av reguleringssystemer.
- kan utvikle og anvende matematisk modell for lineære 1. ordens, systemer med en regulert variabel, og benytte denne til innstilling og optimalisering av systemet.
- kan reflektere over simulerings- og analyseresultater for kontroll av reguleringstekniske systemer.
- kan finne og henvise til informasjon og fagstoff innen fagområdet og vurdere relevansen for et arbeidsprosjekt.
- kan kartlegge problemstillinger i et automatisert anlegg i sammenheng med reguleringstekniske systemer og identifisere behov.
- kan kartlegge funksjonsfeil i reguleringstekniske systemer ved feilsøking og behov for iverksetting av tiltak.
Generell kompetanse
Studenten
- kan planlegge, gjennomføre og drifte reguleringstekniske systemer på automatiserte anlegg som deltaker eller leder i gruppe og i tråd med etiske krav og retningslinjer og myndighetskrav for sikkerhet, kvalitet, økonomi og teknikk.
- kan planlegge og gjennomføre arbeid på automatiserte anlegg ved å utøve tverrfaglig lederskap og ta ansvar under idriftsettelse på automatiserte anlegg innenfor rammene av gjeldende myndighetskrav, sikkerhet, kvalitet, økonomi og teknikk.
- kan utføre arbeidet etter leverandørers og spesialisters behov og krav.
- kan bygge relasjoner med fagfeller og på tvers av fag.
- kan utveksle synspunkter med andre innenfor automatiseringsbransjen og drøfte løsninger for effektivt vedlikehold og optimalisering av reguleringstekniske systemer.
Arbeidsinnsats
- Forventet arbeidsinnsats er 270 timer (27 timer pr. studiepoeng).
- Det skal gjennomføres obligatoriske arbeidskrav og studiekrav. Utdypende informasjon om innhold, form og vurderingskriterier beskrives i skolens digitale læringsplattform.
Vurdering
Studiekrav gir grunnlag for emnekarakter og vil være i en av formene som er beskrevet i studieplan i kapittel Avsluttende vurdering. Vurderes med karakter A-F.
Alle arbeidskrav må være gjennomført/levert innen tidsfrist og bestått for å få emnekarakter/avsluttende vurdering.
Studiekrav må være gjennomført/levert innen tidsfrist for å få emnekarakter.
Ved to studiekrav som underlag for sluttvurdering, vil det fremkomme av emnets framdriftsplan hvordan studiekravene vektes. Hvis et av studiekravene vurderes til karakteren F, vil hele emnet vurderes til karakteren F.
Arbeids- og læringsaktiviteter
- Delta i undervisning i nettsamlinger eller se opptak fra nettsamlingene
- Lesing av fagstoff på It´s Learning og i pensumlitteratur
- Gruppearbeid i løpet av hver nettsamling
- Skrive individuelle refleksjonsnotater i forhold til nettsamlingene
- Delta i læringsgrupper
- Gi medstudenter vurdering og tilbakemelding på oppgaver
- Løse oppgaver i læringsgruppe
- Skrive i felles læringsblogg
- Relevant informasjonsinnhenting på internett
- Laboratorieforsøk
- Selvstudium
Godkjent av
Anne Siri Fagervoll
