6342 Kvalitet og internkontroll
6342 Kvalitet og internkontroll
Flere virksomheter har opprettet såkalte kvalitetssystemer som bidrar til bedre systematikk og dokumentasjon av vesentlige arbeidsprosesser, produkter og tjenester. Noen virksomheter etablerer styringssystemer for kvalitetsstyring etter anerkjente standarder som i ISO 9000 serien.
Internkontroll er bedriftens egenkontroll. Det er en kvalitetssikring på at bedriften har systemer og rutiner som fungerer, og som fanger opp problemer og utfordringer i tide. Internkontroll er myndighetspålagt og obligatorisk. Flere offentlige organ har ansvar for kontrollen.
Det er mange likheter og ingen motsetninger mellom kvalitetsstandardene på den ene siden og internkontrollen på den andre. Men de har noe ulik tilnærming, vektlegging og begrepsbruk.
I dette kurset skal vi se nærmere på arbeidet med kvalitet og internkontroll. Vår ambisjon er at studenten skal ha en oversikt over temaene, slik at man tilnærme seg diskusjoner og problemstillinger på overordnet nivå. Fra dette nivået kan man dykke ned i mer detaljert dok Internkontrollumentasjon og kursing.
Det er 3 moduler i dette kurset
Modul 1 - Introduksjon og oversikt
Modul 2 - Internkontroll
Modul 3 - Ledelsessystemer for kvalitet, miljø og arbeidsmiljø. ISO og virksomhetens kvalitetsstyringssystem, Miljøfyrtårn
Studenten skal:
-
kjenne til hvorfor vi organisasjoner arbeider med kvalitetsrutiner og internkontroll
-
ha kjennskap til hvordan kvalitetsarbeidet er organisert, enten det dreiser om seg ISO-sertifisering eller uten sertifisering
-
ha kjennskap til sammenhengen mellom lover, forskrifter, normer og standarder innenfor HMS
-
ha kjennskap til internkontroll regimet, herunder selve forskriften og hva den innebærer for hver enkelt organisasjon
-
kunne beskrive hva kvalitetsledelse er og skal kunne peke på hva som er de viktigste komponentene
-
skal kjenne til de viktigste miljømerkingene
Studenten:
-
kan anvende faglig kunnskap om internkontroll og kvalitetsledelse på praktiske og teoretiske problemstillinger
-
har ferdigheter til å delta i en diskusjon rundt kvalitetsledelse og internkontroll
-
kan finne informasjon og fagstoff som er relevant for problemstillinger innen internkontroll og kvalitetsarbeidet
-
kan finne relevant informasjon og lovkrav innen HMS/internkontrollen i lederrollen
Studenten:
-
kan anvende kunnskap og ferdigheter innen kvalitetsledelse og internkontroll
-
kan bygge relasjoner til egne medarbeidere, øvrige medarbeidere og eksterne målgrupper
-
kan bidra med å utvikle arbeidsmetoder for organisering av arbeidsplass/sted og arbeidsmetoder for kvalitet og internkontroll
Det er lagt inn oppgaver i kurset, blant annet for at du skal kunne bruke dine kunnskaper i praksis. Du vil finne disse oppgavetypene:
Diskusjoner med kolleger eller andre kursdeltakere vil kunne gi deg hjelp når du skal besvare oppgavene. Dersom du er med i en gruppe, egner oppgavene seg som grunnlag for diskusjoner.
Innsendingsoppgaver
Modulene 2 og 3 blir avsluttet med et sett innsendingsoppgaver. Det er gjennom å arbeide grundig med å løse oppgavene at du får størst utbytte av kurset. Forsøk å overføre mest mulig av kursinnholdet til din egen arbeidsplass. Engasjer gjerne dine arbeidskamerater, arbeidsledere og andre som du er knyttet til i ditt daglige arbeid. Legg merke til at vi har gitt de fleste oppgavene en øvre grense for hvor mange ord svaret bør være på. Hvis du skriver lengre svar enn den øvre grensen som er angitt, vil det normalt trekke ned karakteren på besvarelsen.
Obligatorisk arbeidskrav for å avlegge eksamen: Alle innsendingsoppgaver må være levert og vurdert til bestått før eksamen.
Pensum er i hovedsak basert på
-
Kvalitetsstyring og HMS, Thune, Thorill, Fagbokforlaget 2020 (Kap. 4 og 5). ISBN: 9788245033090
-
Arbeidstilsynet: https://www.arbeidstilsynet.no/
| Aktivitet | Varighet |
|---|---|
Undervisning | 5 Time(r) |
Individuell veiledning | 2x30 Minutt(er) |
Egenstudier | 120 Time(r) |
| Oppgave | Gitte | Påkrevde |
|---|---|---|
| 2 |
| Vurderingsform | Varighet | Gruppering | Hjelpemidler | Karakterskala |
|---|---|---|---|---|
Skriftlig eksamen (hjemme) | 24 Time(r) | Individuell |
| A-F |
